Historie firmy
Relief CR

Firma byla založena v roce 1994. Od svého založení byla autorizovaným dealerem CAD systému CADKEY (nyní KEYCREATOR) a CAD/CAM systému SURFCAM. Pro potřeby odlaďování NC programů, digitalizaci a výrobu modelů se začala zabývat vývojem tříosé CNC frézky. Ve spolupráci s Vojenským kartografickým Ústavem se jako první v České republice začala zabývat frézováním reliéfních map.

Majitel firmy s nedokončeným prvním prototypem frézky. V rukou drží do dřeva vyfrézovaný reliéf Krkonoš, vyrobený pro Vojenský kartografický Ústav jako dárek prezidentu Václavu Havlovi.

První prototyp stroje s označením HWT X-442 CNC byl předveden na výstavě ComputerGraphics 1995 na stánku 3e Praha Engineering a.s. Po pozitivním ohlasu a zájmu o takovýto stroj bylo nutné upravit konstrukci pro prodejnou verzi.


První prodaná frézka s označením HWT A-442.1 byla prodána koncem roku 1996 a dodnes je v provozu. Frézka HWT A-653i s indexovaně otočným vřetenem vyrobená pro TONAK a.s. pro čtyřosou digitalizaci klobouků. Řada A byla postupnými inovacemi přestavěna na řadu B. Frézky řady A a B nacházely uplatnění především ve výrobě modelů pro odlitky, prototypových modelů, odlaďování NC programů, 3D digitalizaci a výuce programování CNC strojů. Rostoucím požadavkům na přesnost a rychlost obrábění ale nestačily. Proto byl na základě předchozích zkušeností zahájen vývoj frézky na nové koncepci.

První frézka nové řady s označením HWT C-442.1 byla vyrobena v roce 1999. Postupem času byla zvládnuta technologie přesné výroby, seřizování a měření, a tak bylo možné frézky HWT C začít používat i na výrobu grafitových elektrod pro průmyslové účely. Od roku 2002 se frézky vyrábí ve dvou provedeních. Základní provedení s označením HOBBY je určeno pro školní, modelářské a podobné aplikace s menšími nároky, ale s dostupnější cenou.


Provedení PROFI má tužší konstrukci, výkonnější vřeteno, Úplné zakrytování obráběcího prostoru a další volitelnou výbavu. Tyto frézky nacházejí uplatnění především při výrobě grafitových elektrod.

V roce 2002 byla rovněž vyvinuta pětiosá frézka pro účely výroby tvarově komplikovaných modelů.


Rok 2004: Ukázka grafitové mikroelektrody:
Frézováno s použitím speciálního příslušenství naší výroby. Průměr použitého nástroje 0.1 mm.


Rok 2005: Nová řada D. Na základě zkušeností z předcházejících typů byla vyvinuta nová řada frézky s označením HWT D-442 CNC. Frézka má tužší kompaktnější konstrukci, vřeteno osazeno asynschronním motorem, chlazení a mazání vřetene tlakovým vzduchem.
Rok 2006: Automatický výměník nástrojů.
Rok 2007: Dvouosý přípravek pro pětiosé obrábění.

Rok 2013 Frézka HWT E-442 CNC TROLL. Celá konstrukce frézky je z polymerbetonu, na pojezdech lineární vedení. Extrémní tuhost tohoto řešení dovolila zvýšení výkonu vřetene, zvětšení průměru nástroje a umožňuje frézování oceli.
Rok 2015 Možnost osazení frézky vřetenem HSD 5,5 kW. Možnost volby pohonů krokové motory/serva.